top of page

HISTORIA

   Prekursorem idei Kościoła Polskokatolickiego, zwanego Polskim Narodowym Kościołem Katolickim (PNKK), powstałym w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w końcu XIX wieku, na terenie miasta Łodzi był ksiądz Bolesław Jaeger, kapłan Kościoła Rzymskokatolickiego, który swą działalność rozpoczął w 1927.

 

   Parafia św. Rodziny w Łodzi powstała w 1934. Ze względu na nieprzychylne i na wskroś wrogie zapatrywanie się dawnych władz sanacyjnych na nowe wyznanie, oraz ze względu na ścisłą współprace władz z klerem watykańskim, niezwykle trudno było pozyskać łódzkim narodowcom miejsce do sprawowania mszy św. i udzielania sakramentów. Dopiero po długich staraniach wyznawcy założyli kaplicę parafialną w prywatnym mieszkaniu, przy ul. Radwańskiej.

 

   Pierwszym proboszczem tutejszej parafii było ks. W. Tuszyński, następnie od 1936 parafię prowadził ks. M. Petrow, który zmarł w 1939, pozostawiając rozpoczęte dzieło swym następcom. W latach 1939–1949 proboszczem był ks. Stanisław Marczewski. W czerwcu 1949 oddano w użytkowanie parafii świątynię poewangelicką, mieszczącą się przy ul. Bolesława Limanowskiego 60, a kaplica przy ul. Radwańskiej uległa likwidacji. Poświęcenia nowej świątyni dokonał biskup Józef Padewski w dniu 21 sierpnia 1949 przy współudziale licznie obecnego duchowieństwa i wiernych.

W marcu 2014 roku proboszczem parafii został ks. Jacek Adam Zdrojewski, który rozpoczął remont świątyni. Podczas tego remontu między innymi w ołtarzu głównym powieszono historyczny obraz M.B Nieustającej Pomocy pochodzący z nieistniejącego kościoła przy ul. Żeromskiego. W sierpniu 2014r. pod przewodnictwem ks. dziekana L. Kołodziejczyka odbyły się uroczystości związanie z 80 - leciem parafii.

 

   Do końca XX wieku na terenie Łodzi swoją siedzibę miała Parafia Polskokatolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, najpierw przy ul. Stefana Żeromskiego 56, a następnie przy ul. Zachodniej 16. Pierwsza świątynia tej już nieistniejącej parafii, adaptowana była z domu modlitwybraci morawskich (herrnhutów), a od dekady stoi opuszczona.

.

bottom of page